Bugün - 5 Nisan 2020 Pazar
Mersin 21°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Yeni Üye
Gündem Siyaset Asayiş Sağlık Ekonomi Kültür Sanat Eğitim Yaşam Spor Turizm Teknoloji Diğer »
Haber Detayları

ANTMEN: VATANDAŞ VİRÜSLE BAŞ BAŞA BIRAKILDI

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen TBMM’de bir basın toplantısı düzenledi. Antmen, burada yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, koronavirüs krizi kapsamında açıkladığı 100 milyar liralık paketin içinde işçilerin, emekçilerin, kadınların, yaşlıların olmadığını; bunların yerine holdingler ve yandaş firmaların olduğu ifade etti.

Siyaset Haberi - 25 Mart 2020 Çarşamba - 14:52
CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen TBMM’de bir basın toplantısı düzenledi. Antmen, burada yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, koronavirüs krizi kapsamında açıkladığı 100 milyar liralık paketin içinde işçilerin, emekçilerin, kadınların, yaşlıların olmadığını; bunların yerine holdingler ve yandaş firmaların olduğu ifade etti.
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Alpay Antmen açıklamasında “Bu halka; Oğlunu ‘asker ver’ dedin, verdi. Oğlunu tabutla getirdin, Bu halk ‘vatan sağolsun’ dedi. Kriz oldu, ‘altın dolar bozdur’ dedin getirdi altın dolar bozdu. Bu halk ‘Devlet sağolsun’ dedi. 15 Temmuz’da ‘sokağa çık’ dedin çıktı, 250 şehit verdi. Bu halk ‘Ülkem sağolsun’ dedi. Şimdi ‘sokağa çıkma’ dedin, halk işinden, gelirinden oldu ama onu da dinledi. Şimdi sıra kırk yılda bir devlete geldi. Bu halk “yardım et bize” dedi. Bu devlet ve sarayda güvenlikle oturan iktidar ise ‘Başının çaresine bak, kolonya dök ve dua et’ dedi” ifadelerine yer verdi.

“UÇMA VE GEZME VERGİLERİNİ İNDİREN TEK ÜLKEYİZ”

Milletvekili Antmen “’Evde kalın, karantina kurun, kendi OHAL’inizi ilan’ edin diyen ama uçma ve gezme vergilerini indiren tek ülkeyiz. Büyük yazar Aziz Nesin yaşasaydı ‘Ya hu bu kadar kara komediyi yazmak benim bile aklıma gelmezdi herhalde’ derdi. Bakın hani ‘bizi kıskanıyor’ dedikleri Almanya 600 Milyar, Fransa 300 Milyar Avro ayırırken, dünya lideriyiz diyen saray iktidarı sadece 13 milyar Avro ayırdı, onu da patronları kurtarmak için harcayacak. Bizim vatandaşımızın bir Fransız, bir Alman, Bir Kanadalı kadar değeri yok mu? Saray her fırsatta ‘Suriyelilere 40 milyar dolar harcadık’ diyor. Kendi vatandaşlarının, milyonların canı tehlike altındayken ne kadar harcayacaksın? Türk Vatandaşlarının Suriyeliler kadar değeri yok. Yani Çok açık söylüyorum ki vatandaş virüsle vatandaş baş başa bırakılmıştır!” ifadelerini kullandı.

İŞÇİ VE EMEKÇİ BÜYÜK RİSK ALTINDA

CHP’li Vekilin açıklamalarında öne çıkanlar şunlar; “Her gün hem sosyal medyadan hem de basından görüyoruz ki inşaat işçilerimiz kalabalık ve sağlıklı olmayan koşullarda çalıştırılmaya devam ediliyor. Çalışmak istemeyenler ya kovulmakla tehdit ediliyor ya da ücretsiz izne çıkartılıyor. Bu açıklanan pakette inşaat işçilerine yer var mı? Yok! Yine aynı şekilde market çalışanları. Büyük bir riskle halen çalışıyorlar. Çoğunun doğru dürüst iş güvencesi yok ve asgari ücretle çalışmak zorundalar. Ama onlar Vatandaşımızın gıdası, suyu eksik olmasın diye her gün büyük bir riskle işlerine gidip geliyorlar. Bu açıklanan pakette market çalışanları için bir şey var mı? Maalesef yok! 

PTT VE KARGO ÇALIŞANLARINA ÜCRETLİ İZİN VERİLMELİ

Bakın bir de gündelik ve haftalıkla çalışan emekçiler var. Bu insanlarımız, çalıştığı gün sonunda para alabilen ve geçimini kıt kanaat sağlayan vatandaşlarımız. Şimdi hem sigortasız hem de parasız kaldılar. Kiraları bekliyor, çocukları gıda bekliyor, faturaları duruyor. Açıklanan pakette onlara yer var mı? Yine yok! Her gün yollarını gözlediğimiz PTT çalışanları, kargo firmalarında çalışan kardeşlerimiz. Onlar her gün vatandaşın iletişimi , ihtiyaçları aksamasın diye işlerinin başına gidiyorlar. Çok büyük risk altındalar. Onların sağlığını düşünen var mı ? Ya da Ekonomik pakette onlar için bir şey var mı? Gene yok. Hiç değilse bu kardeşlerimize , Bilim Kurulu Kararıyla tavsiye edilen bir süre için ücretli izinlerini verin ve virüsten korunmaları için gerekli tüm çalışma koşullarını sağlayın.

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLER KÖLEDEN BETER HALE GETİRİLDİ

Hani her fırsatta “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” diyoruz. Elbette diyelim, Demeliyiz. Ancak; İktidar, ücretli öğretmenlerimizi önce köle yapmıştı; şimdi köleden beter hale getirdiler. Koronavirüsle beraber ücretli öğretmenlerimizi şimdi tamamen aç bıraktılar. Ücretli öğretmenlerimiz girdikleri ders saatine göre ücret alıyordu. Şimdi okullar tatil. Bu öğretmenlerimiz şu anda hiç ama hiçbir şey almıyor. Bu zulüm değil de nedir? Sen saraydasın tamam, senin çocukların da köşklerde oturuyor tamam. Yakınlarınız da kamu imkanıyla ve bol paralarıyla kendi ‘ohallerini ilan ettiler’ anladık. Peki öğretmenlerin bu hali ne olacak? Maaş yok, sigorta yok. Bakın ben size bir şeyi söyleyeyim; Güney Kore’de en yüksek maaş alan meslek kesimi öğretmenler. En saygı duyulan meslek de öğretmenlik. Güney Kore, koronavirüsü en hızlı yok eden ve en az hasarla bu belayı atlatan ülke oldu. Neden? Eğitime ve öğretmene verdikleri önem sayesinde.  Peki bizde durum ne? Şu anda 1 kuruş bile almadan, sigortası dahi olmayan öğretmenlerimiz var. Çok açık söylüyorum; öğretmene ve öğretmenliğe köle gözüyle bakan anlayış hiçbir sorunu çözemez hiçbir salgını vebayı da atlatamaz!

1150 ODALI SARAYI OLAN İÇİN ‘EVDE KAL’ DEMEK KOLAY

Emeklilere evden çıkmayın deyip duruyorlar. Tamam, elbette onların sağlığı her şeyden önemli. Çıkmasın da nasıl çıkmasın? Sen gıda ve ilaç, bakım altyapısını kurdun mu hayır. Çalışarak hayatını idame ettiren 65 yaş üzeri insanlarımız var. Sosyal devleti yıkıp yerine altta kalanın canı çıksın dedin mi? Evet! Allah’tan başta Cumhuriyet Halk Partili belediyeler ve bazı duyarlı başka belediyeler de var da yaşlılara hizmet götürüyorlar. Bu emeklinin kirası ne olacak, ilacı ne olacak, gıdası, faturası ne olacak onu söylemeden evde kal demek kolay. 1150 odalı sarayı olanlar için “evde kal” demek kolay. Yani, bu karantinada çıkıp her gün 1 odasında kalsa 4 yıla yakın her gün başka bir odada kalabilir muktedir. Sıkılmaz, uçak da var. Ayrıca ; Bir toplantı olacağı zaman daha önce ayak basmadığı Çankaya’da yapar. Riski en aza indirir. Ona evde kalmak kolay.  Bu Konuyla ilgili ayrıca şunu da eklemek istiyorum; sosyal medyada her gün bir yaşlı vatandaşımıza saygısızlık yapıldığını üzüntüyle izliyoruz. Bu utanç verici görüntülerin son bulması için gerekli tüm adli girişimler hızlıca yapılmalıdır. Biz de bu konuda her türlü desteği vermeye hazırız”.

 
Anahtar Kelimeler:CHP, Mersin, Milletvekili, Alpay, Antmen, TBMM’de, bir, basın, toplantısı, düzen,
Kaynak / Editör

 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Siyaset Haberleri
ZORLA BAĞIŞ İDDİASI
İLK DESTEK BAŞKAN GÜLTAK'TAN
ANTMEN: VATANDAŞ VİRÜSLE BAŞ BAŞA BIRAKILDI

ANTMEN: VATANDAŞ VİRÜSLE BAŞ BAŞA BIRAKILDI
Cezaevlerinde tutuklular tahliye edilmeli!
Ekonomik tedbirler alınmalı
Tarikat ya da cemaatin etkisi var mı?
CHP’DE DERİN ÇATLAK!..
Diğer Başlıklar

786 kişi koronayı yendi
LOGAR KAPAĞINI ÇALDILAR!
İçişleri Bakanlığı'ndan valiliklere ek genelge
Akdeniz Belediyesi, zor durumdaki ailelerin yardımına koşuyor
Temizlik işçisi belediye çalışanlarının sesi oldu
Türkiye’de corona virüsünden ölenlerin sayısı yükseldi
MÜZİK ZİYAFETİ DEVAM EDİYOR
5 çocuklu ailenin televizyon sevinci
İzinsiz giriş ve çıkışlara Taviz yok!
Mersin'de Kaç Vaka Var!
Yazarlar
Ali ADALIOĞLU
Başkanların sene-i devriyesi!..
2019 Yerel Seçimlerinin üzerinden...
Raşit DOĞAN
Böyle devam…
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ilk defa korona vir&...
Serkan TULTAK
VAKA SAYISI AZ AMA DİKKAT EDİLMELİ
Mersin de vaka sayısının az olması diğer illerden ...
Yüksel EKİCİ
GÜVENEBİLİRMİYİZ?..
 “İhtiyaç sahiplerine ulaştırmak...
Hediye EROĞLU
ACİZİYET!
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni koronavirü...
Şevket COŞKUN
MEZİTLİ’DE SURİYELİLER
Mezitli Belediyesi belki de en çok konuşula...
Mehmet SELVİ
SİYASETLE GELEN SİYASETLE GİDER!
Kimin evindeki tencerede ne kaynar bilinmez.. O t...
Bekir COŞKUN
Mersin’de Emniyet
25.10.2016 tarihli Atama Kararı ile Mersin İl Emni...
Rıfkı ÇINAR
İYİ FUTBOL VE ŞANS..
İçel   İdmanyurdu   ser...
Hava Durumu ( Mersin )
Bugün
12°°C - 21°°C
Pazartesi
16°°C - 23°°C
Salı
14°°C - 21°°C
Çarşamba
14°°C - 20°°C
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright © 2020 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
( Online) 0,08ms