Bugün - 25 Şubat 2021 Perşembe
Mersin 28°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Yeni Üye
Gündem Siyaset Asayiş Sağlık Ekonomi Kültür Sanat Eğitim Yaşam Spor Turizm Teknoloji Diğer »
Haber Detayları

SEÇER'İN MEZHEP SİYASETİ TUTMADI!

Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkan Yardımcısı, AKD Toroslar cemevi 2. Başkanı Mehmet Şahin, 22 aydır görev yapan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer'in Toroslar Cemevinin inşaatı için bir lira dahi yardım yapmadığını, Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak ve Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşin Yılmaz'ın cemevinin demirbaş ihtiyaçlarını giderme noktasında destek olduğunu söyledi. Şahin, "22 aylık görev sürecinde cem evleri için yapılanları ve bundan sonra neler yapılacağının açıklanmasını sayın başkanımızdan bekliyoruz" dedi.

Siyaset Haberi - 16 Ocak 2021 Cumartesi - 22:16
Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkan Yardımcısı, AKD Toroslar cemevi 2. Başkanı Mehmet Şahin, 22 aydır görev yapan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer'in Toroslar Cemevinin inşaatı için bir lira dahi yardım yapmadığını, Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak ve Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşin Yılmaz'ın cemevinin demirbaş ihtiyaçlarını giderme noktasında destek olduğunu söyledi. Şahin,
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclisinin 11 Ocak'ta yapılan birinci birleşim toplantısına cemevi tartışmaları damga vurmuştu. Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer'e cemevlerine yeteri kadar destek verilmediğinden yüklenmişti. Başkan Seçer de eleştirilere karşılık olarak "Bizden önceki dönemde Toroslar, Mezitli ve Yenişehir Cemevlerine birer milyon lira yardım yapılması kararı alınmıştı. Yönetime geldikten sonra Toroslar Cemevi 800 bin lira aldı. Bir taksitleri kaldı. Yenişehir Cemevi 500 bin lira almıştı biz yarısını da ödedik. Mezitli cemevinin yüzde 60'lık kısmını ödedik. Akdeniz ne kadar harcamış" diye sormuştu. Beklenen yanıt Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkan Yardımcısı, AKD Toroslar cemevi 2. Başkanı Mehmet Şahin'den geldi. Kişisel sosyal medya hesabından yazılı bir açıklama yapan Şahin, 22 aydır görev yapan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer'in Toroslar Cemevinin inşaatı için bir lira dahi yardım yapmadığını, Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak ve Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşin Yılmaz'ın cemevinin demirbaş ihtiyaçlarını giderme noktasında destek olduğunu söyledi.

-"GERÇEĞİMİZ BİR ÇOK BELEDİYEMİZDE KABUL GÖRMÜŞ, GEREKLİ DESTEK VE YARDIMLAR YAPILMAKTADIR"

Türkiye'de demografik yapı içinde Alevi inancını benimsemiş insanların sayısal olarak ikinci sırada yer aldığını belirtilen Şahin, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

"Ülkemizdeki demografik yapı içinde sayısal olarak ikinci sırayı alan Alevi inancını benimsemiş 'incinsen de incitme', 'yetmiş iki millete bir gözle bakmayan bizden değildir', şiarıyla vatanını ve milletini seven, her türlü bölücü ve gerici kışkırtmaya karşın 'gelin canlar bir olalım, diri olalım, iri olalım' diyerek kardeşliği, barışı savunan Alevi canların CEMEVLERİ İBADET YERİ'dir. Her ne kadar mevcut yasalarda Cemevleri ibadethane olarak kabul görmemiş olsa da bu olgu hayatın gerçeği olarak karşımızda durmaktadır. Herkesin inancı, ibadeti Hakk ile kendi arasındadır görünmez ve bilinmez bir sırdır. İnanırız ki hepimiz Hakk'tan geldik ve vakti zamanı geldiğinde şüphesiz Hakk'a döneceğiz. Önemli olan bu süreçte Kamil İnsan olarak geride bıraktıklarımız için insanlık için güzel eserler bırakmaktır. Toplumsal yapıya ve kamu düzenine aykırı ve zararlı unsurlar içermediği sürece bir başkasının inancını veya inancın ibadet şeklini, ibadet yerini belirlemek hiçbir kişinin veya kurumun yetkisinde değildir. Bu gerçeğimiz değişik siyasi partiler tarafından yönetilen bir çok belediyemizde kabul görmüş olup gerekli destek ve yardımlar yapılmaktadır."

-TESLİM EDİLMİŞ HAK EDİŞLER ÖDENMEMİŞ

Hafta başında yapılan Büyükşehir Belediye Meclis toplantısında cemevlerine yapılan yardımlar konusunda yanlış değerlendirmelerde bulunulduğunu ifade eden Şahin, şunları kaydetti:

"Ancak hafta içindeki Büyükşehir Meclis toplantısındaki açıklamalarda yanlış değerlendirmelerde bulunulmuştur. Meclis görüşmelerinde ifade edildiği şekilde geçen dönem değişik tarihlerde Büyükşehir Belediyesi Meclisi tarafından Mezitli cemevi inşaatına, Yenişehir cemevinin tadilat ve onarımı için ve Hacı Bektaş Veli Vakfı tarafından yapılan cemevi inşaatına birer milyon lira yardım yapılması karar alınmış, ödemelerin bir kısmı geçmiş dönemde yapılmış ancak edindiğimiz bilgilere göre Büyükşehir Belediyesine teslim edilmiş hak edişlerin ödenmediği, Mezitli Cemevi inşaatının yarım kaldığı, Yenişehir Cemevinin bir çok eksiği olduğu, Vakıf cem evinin ise başka arsasının satarak inşaatını tamamlamaya çalıştığı ifade edilmiştir.

-"TOROSLAR CEMEVİNİN YAPIMINDA VAHAP SEÇER TARAFINDAN BİR LİRA DAHİ YARDIM YAPILMAMIŞTIR"

1-Toroslar Cemevi Sayın Hamit Tuna'nın Belediye Başkanlığı döneminde 2016 yılında ihalesi yapılarak 2018 yılında bitirilmiş ve bina olarak canlarımızın hizmetine sunulmuştur. Geçtiğimiz dönemde Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Burhanettin Kocamaz ve bu dönemde 22 aydır görev yapan Sayın Vahap Seçer tarafından Toroslar Cemevinin inşaatı için bir lira dahi yardım yapılmamıştır.

-"DEFALARDIR BELİRTİLMESİNE RAĞMEN MUTFAK MALZEMELERİNDEN ÖDENMEYEN BORÇ VAR"

2-Toroslar Cemevinin morg ünitesi, masa, sandalye, perde ve mutfak malzemeleri Sayın Burhanettin Kocamaz'ın döneminde satın alınarak teslim edilmiştir. Ancak defalardır belirtilmesine rağmen mutfak malzemelerinden hala ödenmeyen borç bulunmaktadır.

-GÜLTAK VE YILMAZ BAŞKANLAR YARDIM ETMİŞ

Toroslar Cemevinin Isıtma ve soğutma Sistemi, Jeneratör ve demirbaşlarında bir çok eksiği vardır. Bu süreçte Toroslar Belediye Başkanımız Sayın Atsız Afşin Yılmaz ve Akdeniz Belediye Başkanımız Muhammet Mustafa Gültak başkanımızın, çok değerli iş insanlarımızın kısıtlı olanaklarla cemevimizin demirbaş ihtiyaçlarını gidermede çaba gösterdiklerini belirtiyorum. Hakk katkı verip destek olanlardan razı olsun, hizmetleri kabul olsun.

-"22 AYDIR CEMEVLERİ İÇİN NE YAPTIN?"

3- Sayın Vahap Seçer başkanımızın kendinden önceki belediye meclisi tarafından alınmış ve uygulamaya konmuş kararları uygulamasının kurumların bekası için yerinde bir davranış olarak değerlendiriyoruz.

Ancak Geçmiş hizmet döneminde görev yapan belediye başkanlarımız gibi Tarsus, Anamur, Toroslar Cemevini bitiren halen inşaatı devam eden Nehir Klikya Külliyesi ve Silifke Cemevimiz gibi somut örnekleri görünen projeleri görmek istediğimizi 22 aylık görev sürecinde cemevleri için yapılanları ve bundan sonra neler yapılacağının açıklanmasını sayın başkanımızdan bekliyoruz.

Politikacı hitap ettiği halkın yaşam kalitesini ve mutluluğunu artırdığı oranda destek bulur. Halkımızın ferasetine, hizmet eden ,kendi hayatına dokunan herkesi kucakladığını zamanı geldiğinde vicdan terazisinde çok iyi tarttığını ve yapılan iyilikleri de kötülükleri de hafızasına kayıt ettiğini çok iyi biliyoruz."

 
Anahtar Kelimeler:Alevi, Kültür, Dernekleri, Genel, Başkan, Yardımcısı, AKD, Toroslar, cemevi, 2, ,
Kaynak / Editör

 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Siyaset Haberleri
İŞTEN ÇIKARMA YASAĞI KALKINCA GÖRÜN ORTAMI
BÖP…
Mersin'de kardeş 'torpili'!

Mersin'de kardeş 'torpili'!
AK PARTİ MERSİN 7. OLAĞAN İL KONGRESİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ
Mersin, maliyeye, hazineye katkı sağlıyor
Açılış için yeni tarih; Mart 2022!
SEÇER'İN MEZHEP SİYASETİ TUTMADI!
Diğer Başlıklar

GAYRİMENKUL SATIŞINDA BİLİNMESİ GEREKENLER
Dönüşümden başka çare yok
Yalancı bahar, arıları vurdu
Sanayi Sitesi, Toroslar’a yapılmalı
ASRIN İHALESİ!..
Beş ayda 38 kilo verdi
Sağlıklı bir Akdeniz için ‘Turuncu Hareket’
Kadınlar üretecek çocuklar eğlenecek
TİGAD Mersin temsilciliğine Mehmet Selvi atandı
BÜYÜKŞEHİR’E GÜVENMEDİLER!
Hava Durumu ( Mersin )
Bugün
22°°C - 28°°C
Cumartesi
21°°C - 28°°C
Pazar
21°°C - 28°°C
Pazartesi
21°°C - 29°°C
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright © 2021 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
( Online) 0,06ms