Bugün - 5 Nisan 2020 Pazar
Mersin 21°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Yeni Üye
Gündem Siyaset Asayiş Sağlık Ekonomi Kültür Sanat Eğitim Yaşam Spor Turizm Teknoloji Diğer »
Haber Detayları

Virüs salgınında suyun önemi bir kez daha ortaya çıktı

Mersin Üniversitesi (MEÜ) Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü eski Başkanı Prof. Dr. Halil Kumbur, Çin'de ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan korona virüs salgınında acil çözüm için su ve sabunun önerildiğine dikkat çekerek, "Doğaya yapılan plansız, yanlış müdahaleler sonucu bozulan ekolojik dengenin, insanlığı tehdit edecek virüsleri üretmemesi için başta su kaynaklarımız olmak üzere doğal kaynaklarımızın korunmasının önemi bir kez daha anlaşıldı" dedi.

Bilim Haberi - 21 Mart 2020 Cumartesi - 20:14
Mersin Üniversitesi (MEÜ) Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü eski Başkanı Prof. Dr. Halil Kumbur, Çin'de ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan korona virüs salgınında acil çözüm için su ve sabunun önerildiğine dikkat çekerek,
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Kumbur, '22 Mart Dünya Su Günü' dolayısıyla yaptığı açıklamada, suyun, canlı hayatı için önemli bir unsur olduğuna dikkat çekti. Suyun, sanılanın aksine sınırlı bir kaynak olduğunu vurgulayan Kumbur, "Dünyadaki insanların kullanımına hazır olan tatlı su varlığı, toplam su varlığının yaklaşık yüzde 0.5’inden azdır. Su ve toprak, kalkınma çabalarında ilk başvurulan doğal kaynaklar olma özelliklerini günümüzde de korumaktadır. Hızla artan nüfus ve sanayileşme ile çevre ve su kaynaklarının kirlenmesi, dünya üzerinde özellikle belirli bölgeler ve ülkeler için, su kaynaklarını daha da yetersiz bir düzeye indirmiştir. Bu ülkelerin çoğu, yüksek nüfus artışına sahiptir ve büyük bir kısmı Afrika ve Ortadoğu ülkeleridir.
Ortadoğu ülkeleri arasında son yıllarda ortaya çıkabilecek anlaşmazlık konularından birisi de sudur. Su sıkıntısı en üst düzeyde olan ve burada belirtilen ülkelerin çoğu hem petrol hem de su yoksulu ülkelerdir. Dicle ve Fırat nehirlerimizin bazı Ortadoğu ülkelerinden geçiyor olması nedeniyle bu sorunlar ülkemizi de yakından ilgilendirmektedir" diye konuştu.


Türkiye'nin su potansiyeli
Türkiye’nin su kaynaklarınca zengin görünmesine rağmen yer ve zaman içinde ihtiyaçlarla uyuşmadığını dile getiren Kumbur, "Su kaynakları potansiyelimiz doğu bölgelerimizde ağırlıkta iken, ihtiyaçlar batı bölgelerimizde yoğunlaşmıştır. Günümüz teknolojisi ile değerlendirilebilecek yıllık potansiyelimiz yaklaşık 110 milyar metreküptür. Suyumuzun yüzde 76'sı sulama, yüzde 14'ü belediyeler, yüzde 10 kadarı da endüstriyel amaçlar için kullanılmaktadır" ifadelerini kullandı.

Mersin'in su potansiyeli

Mersin'de akarsuların su rejimlerinin, dağlar ve platoların bazı bölümlerinin orman örtüsünden yoksun olması nedeniyle, genellikle düzensiz olduğunu belirten Kumbur, "Yerüstü su kaynaklarımız yıllık 7.2 milyar metreküp, yeraltı su kaynaklarımız ise 0.2 milyar metreküp olmak üzere toplam 7.4 milyar metreküptür. Su kaynaklarımızı, havzalarımızı koruyamadığımız, sürdürülebilir içeme-kullanma ve sulama suyu planlaması ve su yönetimi yapmadığımız takdirde yakın bir gelecekte su sorunları yaşayabiliriz" şeklinde konuştu.

Korona virüsün küresel etkileri

Korona virüsün, ekolojik dengenin bozulması ile oluşan, mikroskopla bile zor görünen bir canlı, biyolojik bir varlık olduğunu ifade eden Kumbur, "Kendisi çok küçük ama tahribatları çok büyük oldu. İnsanlık için büyük bir tehlike, dünyaya meydan okumakta. 2-3 aylık bir sürede neler yaptı. Kendi canları söz konusu olunca, dünyaya meydan okuyan ideolojileri, siyasi partileri, siyasal iktidarları, ülkeleri, birbirleri ile yan yana oturamayan liderleri, kralları, mazlum milletlere hayat tanımayanları bir araya getirdi. Camileri, Kabe ziyaretini, önemli günlerde bir araya gelmeyi, kiliseleri, günlük hayatımızdaki bütün etkinlikleri iptal ettirdi. Ekonomiye, teknolojiye, her türlü gelişmiş silahlara geçici de olsa meydan okudu. Her türlü teknik ve teknolojiye sahip olmamıza rağmen hala bir aşı geliştirilemedi" dedi.

Acil çözüm su ve sabunda

Virüsle mücadelede hala acil çözüm olarak su ve sabunun olduğunu ve ellerin sürekli yıkanmasının önerildiğini hatırlatan Kumbur, şöyle devam etti; "Elimizin altındaki su gibi doğal kaynaklarımızın önemi bir kez daha ortaya çıktı. Suyun petrolden daha önemli olduğu anlaşıldı. Doğaya yapılan plansız, yanlış müdahaleler sonucu bozulan ekolojik dengenin, insanlığı tehdit edecek virüsleri üretmemesi için başta su kaynaklarımız olmak üzere doğal kaynaklarımızın korunmasının önemi anlaşıldı. Suyumuza sahip çıkalım, israf etmeyelim, israf edersek sonunda hasret kalabiliriz. Su kaynaklarımızla ilgili kısa, orta, uzun vadeli sürdürülebilir, kalıcı, ekonomik planlar-programlar yapmalıyız. Korona virüsün bile alternatifi olabilir fakat suyun alternatifi yoktur."

 
Anahtar Kelimeler:Mersin, Üniversitesi, (MEÜ), Mühendislik, Fakültesi, Çevre, Mühendisliği, Bölümü,
Kaynak / Editör

 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Bilim Haberleri
İŞTE EN RİSKLİ ŞEHİRLER!
Virüs salgınında suyun önemi bir kez daha ortaya çıktı
Sağlık alt yapımız çok sağlam

Sağlık alt yapımız çok sağlam
Mersin’deki okul, dezenfektan ürünlerinde seri üretime başladı
Sosyal İnovasyon İçin Kentsel Yeşil Alanlar Projesi başladı
Akdeniz, geleceğin yeteneklerini keşfediyor
Mersin’in çöpü yaklaşık 55 bin haneyi aydınlatıyor
Diğer Başlıklar

786 kişi koronayı yendi
LOGAR KAPAĞINI ÇALDILAR!
İçişleri Bakanlığı'ndan valiliklere ek genelge
Akdeniz Belediyesi, zor durumdaki ailelerin yardımına koşuyor
Temizlik işçisi belediye çalışanlarının sesi oldu
Türkiye’de corona virüsünden ölenlerin sayısı yükseldi
MÜZİK ZİYAFETİ DEVAM EDİYOR
5 çocuklu ailenin televizyon sevinci
İzinsiz giriş ve çıkışlara Taviz yok!
Mersin'de Kaç Vaka Var!
Yazarlar
Ali ADALIOĞLU
Başkanların sene-i devriyesi!..
2019 Yerel Seçimlerinin üzerinden...
Raşit DOĞAN
Böyle devam…
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ilk defa korona vir&...
Serkan TULTAK
VAKA SAYISI AZ AMA DİKKAT EDİLMELİ
Mersin de vaka sayısının az olması diğer illerden ...
Yüksel EKİCİ
GÜVENEBİLİRMİYİZ?..
 “İhtiyaç sahiplerine ulaştırmak...
Hediye EROĞLU
ACİZİYET!
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni koronavirü...
Şevket COŞKUN
MEZİTLİ’DE SURİYELİLER
Mezitli Belediyesi belki de en çok konuşula...
Mehmet SELVİ
SİYASETLE GELEN SİYASETLE GİDER!
Kimin evindeki tencerede ne kaynar bilinmez.. O t...
Bekir COŞKUN
Mersin’de Emniyet
25.10.2016 tarihli Atama Kararı ile Mersin İl Emni...
Rıfkı ÇINAR
İYİ FUTBOL VE ŞANS..
İçel   İdmanyurdu   ser...
Hava Durumu ( Mersin )
Bugün
12°°C - 21°°C
Pazartesi
16°°C - 23°°C
Salı
14°°C - 21°°C
Çarşamba
14°°C - 20°°C
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright © 2020 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
( Online) 0,07ms