Bugün - 18 Eylül 2020 Cuma
Mersin 28°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Yeni Üye
Gündem Siyaset Asayiş Sağlık Ekonomi Kültür Sanat Eğitim Yaşam Spor Turizm Teknoloji Diğer »
Haber Detayları

BASKILARA KARŞI GERİ ADIM ATMAYACAĞIM!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin İl Başkanlığı adaylığını açıklayan Eğitimci Alptekin Eser, tabanın sesi olarak İl Başkanlığına aday olduğunun altını çizerek, “Emek, demokrasi ve özgürlük için çıktığımız yolda Adil Aktay’ın karşısında tek rakip olarak adayım. Tüm dayatma ve baskılara karşı adaylık konusunda geri adım atmayacağım” dedi.

Siyaset Haberi - 12 Şubat 2020 Çarşamba - 16:45
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin İl Başkanlığı adaylığını açıklayan Eğitimci Alptekin Eser, tabanın sesi olarak İl Başkanlığına aday olduğunun altını çizerek, “Emek, demokrasi ve özgürlük için çıktığımız yolda Adil Aktay’ın karşısında tek rakip olarak adayım. Tüm dayatma ve baskılara karşı adaylık konusunda geri adım atmayacağım” dedi.
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Cumhuriyet Halk Partisi’nde olağan kongre süreci devam ediyor. 16 Şubat’ta gerçekleştirilecek Olağan Genel Kurulda Alptekin Eser, CHP İl Başkanlığına aday olduğunu açıkladı. CHP İl Binası’nda gerçekleştirdiği adaylık açıklamasına partililer yoğun ilgi gösterdi. Burada partililere seslenen Eser, “Tabanın sesi olarak İl Başkanlığına aday oldum. Emek, demokrasi ve özgürlük için çıktığımız yolda Adil Aktay’ın karşısında tek rakip olarak adayım. Tüm dayatma ve baskılara karşı adaylık konusunda geri adım atmayacağım” ifadelerini kullandı.

“BAŞARACAĞIMIZA KESİNLİKLE İNANIYORUM”

Kongrede başarılı olacaklarının altını çizen Eser, “Başaracağımıza kesinlikle inanıyorum. Cumhuriyet Halk Partisi 4 duvar arasında verilen bir dilekçeyle kurulmadı. Dünyada tek özel ve özgür partidir. Savaş meydanlarında, cephelerde kuruldu. Başta Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde yol arkadaşlarıyla birlikte kuruldu. Kurtuluş Savaşı dünyada tek örnektir. Dünyanın bütün emperyalist günlerine karşı koyan ilk ve tek partidir. Bu partinin ilk başkanı 4 duvar arasında açıklama yapmamalıdır. Meydanlarda olmalıdır. Tabanıyla örgütüyle beraber yapmalıdır. Bu parti, kanla, gözyaşıyla kuruldu. Mersin’de bu partiyi en ileri noktalara götürmek için hep birlikte hareket edeceğiz. Hepinize saygılar sunuyorum. Değerli arkadaşlarım, bu ülkeye demokrasiyi getiren bizim partimiz halk partisidir. Seçme seçilme hakkını dünyanın birçok batı ülkesinden daha da önce Mustafa Kemal Atatürk, 1934  yılında vermiştir. Biz de bu partimizin temel ilkesi olan seçme seçilme hakkını da uygulamak üzere kongrede  Pazar günü 16 Şubat’ta yapılacak olan CHP Mersin İl Başkanlığı adaylığını açıklamak üzere toplandık. Hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

ALPTEKİN ESER KİMDİR?

Tarsus-Yenice'de doğdu. İlkokula Yenice'de başladı. CHP'li bir yapıdan gelmesi nedeniyle memur olan babasının sağ iktidarlar tarafından sürekli olarak tayininin çıkarılması nedeniyle, öğrenimini bölgenin değişik kentlerinde sürdürdü. İlkokulu Hatay-Rayhanlı'da, Ortaokulu Kahramanmaraş'ta, lise eğitimini ise Adana Erkek Lisesi'nde tamamladı. Yüksek öğrenim için girdiği Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü'nde üniversite öğrenci derneğinde yöneticilik yaptı. Ecevit Hükümeti'nin devrilip, 1. Milliyetçi cephe hükümetinin kurulmasıyla yoğunlaşan siyasi baskılar sonucunda öğrenimini yarıda bırakmak zorunda kaldı. 1977-1978 Yıllarında Ecevit'in yeniden hükümeti kurmasıyla öğrenimini bugünkü Adana Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde sürdürdü ve buradan mezun oldu. Adana'daki üniversite yıllarında uğradığı saldırı sonucu ağır yaralandı, 10 gün komada kaldı. Ölümün kıyısından dönerek yaşamına ve mücadelesine devam etti. Ankara’da öğrenimini yarıda bırakıp Yenice'ye dönüşüyle birlikte Yenice Halk Evleri'nin kuruluşunda yönetici olarak görev aldı. Halk Evi'nin Yenice'nin yakın tarihinde önemli bir yeri vardır. Burada yapılan sosyal ve kültürel çalışmalar Yenice gençliğinin siyasal dönüşümünün alt yapısını da hazırladı. Yenice Halk Evi Tarım İşçilerinin sorunlarına çözüm üretmekten yoksul halka her türlü yardımda bulunmaya kadar birçok alanda örnek çalışmalar yaptı. İmece usulü ile yapılan bu çalışmaların Alptekin Eser'in toplumcu kişiliğinin oluşumuna büyük katkısı oldu. Eğitim hayatı sonunda öğretmenlik hakkını kazanan Alptekin Eser 2. Milliyetçi Cephe Hükümetinin kurulması ile daha bir kaotik hal alan ülke ortamında öğretmenlik yapma imkanı bulamadı. Hayatını kazanabilmek için ailesinden kalma imkanlarla ticaret hayatına atılan Alptekin Eser CHP Gençlik Kollarında çalışmaya başladı. Büyük amcası Yenicede yıllarca CHP'nin Ocak Başkanlığını yapmış ve birkaç kez partinin belediye başkan adayı olmuştur. Babası da memuriyetten emekli olduktan sonra Tarsus CHP'de yöneticilik görevlerinde bulunmuştur. CHP 1970'li yıllardaki efsane gençlik kollarında kardeşi de yönetici olarak aktif görevlerde bulunmuştur. 1980'de yapılan 12 Eylül Askeri Darbesi sonucu gözaltına alındı. 1983 Yılında siyasi hayatın yeniden başlaması aşamasında babası Necmettin Eser Halkcı Partinin kuruluşunda görev aldı ve yönetimde bulundu. Kendisi ise Erdal İnönü başkanlığında kurulan Sosyal Demokrat Halk Partisi’nde kurucu üye olarak görev aldı. 1984 yılında yapılan yerel seçimlerdeki siyasi mücadelede ailesinin birçok ferdiyle birlikte gözaltına alındı. SODEP-Halkçı Parti birleşmesi ile oluşan SHP'de çalışmalarına devam etti. SHP'de Tarsus İlçe Başkanlığı görevinde bulundu. 1991 yılı genel seçimlerinde bu partiden milletvekili aday adayı oldu. Siyasi çalışmalarına SHP-CHP birleşmesi sonucunda CHP çatısı altında kesintisiz olarak devam etti. Eser, Evli ve 2 çocuk babasıdır. 

 
Anahtar Kelimeler:Cumhuriyet, Halk, Partisi, (CHP), Mersin, İl, Başkanlığı, adaylığını, açıklayan, ,
Kaynak / Editör

 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Siyaset Haberleri
Hükümet salgın sürecini yönetemiyor!
“GÜVEN TAZELEDİ”, NE KOMİK BİR BAŞLIK
MERSİN’DE COVİD 19 SKANDALI

MERSİN’DE COVİD 19 SKANDALI
Ercik: İlk günkü aşkla devam
VELİLER KREDİLERİNİ NASIL ÖDEYECEK?
SİYASİ MEFTALAR NE PEŞİNDE?
Siyaset uğruna kenti feda etmeyeceğiz!
Diğer Başlıklar

KIZILDAĞ KARDEŞLERDEN ÖRNEK DAVRANIŞ
Mersinli şehit toprağa verildi
BÜYÜKŞEHİR’DE KOPYALA YAPIŞTIR PROJELER!
Tezgahlar balıkla doldu taştı, fiyatlar yarı yarıya düştü
Asırlık Girit ekmeği Akdeniz ilçesinde yaşatılıyor
31 yıldır ne evlerini alabiliyorlar ne paralarını
Mezitli Belediye çalışanlarına 'teşekkür plaketi'
Mersin Uluslararası Müzik Festivali, pandemi dolayısıyla ertelendi
PADİŞAH YASAĞI!..
KIŞA HAZIR MIYIZ?
Yazarlar
Yüksel EKİCİ
PADİŞAH YASAĞI!..
Geçtiğimiz günlerde caddelerimizin, so...
Serkan TULTAK
KIŞA HAZIR MIYIZ?
Ben her yıl bu soruları sorarım: Kışa hazır mıyız...
Hacı Bektaş ADIGÜZEL
KİM ÇOBAN KİM KÖPEK?
Kurt, büyümekte olan yavrusuna hayatı ...
Hediye EROĞLU
HERKES GİDER MERSİN’E, MERSİN GİDER TERSİNE!
Pes, vallani de billahi de pes! Anamur tarıma doy...
Ali ADALIOĞLU
Damokles’in Kılıcı Ve Seçer…
Aslı, “Damokles’in Kılıcı”dır. ...
Zeynel ASLAN
İŞİ EHLİNE BIRAKMAK
Toplumsal yaşamda her insanın birey olarak kendine...
Mehmet İlker YALÇIN
BAROCULUK
Malum son zamanlarda en çok tartışılan konu...
Raşit DOĞAN
MESKİ’de ‘Sular Durulmuyor’, su duruyor
Kabarık su faturaları ile gündeme geldi ilkin...
Yasemin TOKLUCU
MÜDÜRÜM BARİ MASKE VAR MIYDI MASKE?
Binlerce insan ölümle burun buruna yaşıy...
Şener MERMER
YAYLACILAR DERT KÜPÜ
Malûm, Mersin’in sıcağından kaç...
Mehmet SELVİ
GREV..
1 Mayıs Emek ve Dayanışma günlerinde en baş...
Yakup BONCUK
MEDYA MENSUPLARI DERNEĞİ NE SALDIRI
Basın 4. kuvvet diyoruz. Bilinen üç k...
Mustafa YÜKSEL
Koronavirüs’te sınıfta kaldık Mersin!
Kimse kusura bakmasın, evet sınıfta kaldık! İlk ol...
Bekir COŞKUN
KESKİN SİRKE KÜPÜNE ZARAR!
Belediye Meclisleri, kentin önünü...
Şevket COŞKUN
MEZİTLİ’DE SURİYELİLER
Mezitli Belediyesi belki de en çok konuşula...
Rıfkı ÇINAR
İYİ FUTBOL VE ŞANS..
İçel   İdmanyurdu   ser...
Hava Durumu ( Mersin )
Bugün
22°°C - 28°°C
Cumartesi
21°°C - 28°°C
Pazar
21°°C - 28°°C
Pazartesi
21°°C - 29°°C
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright © 2020 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
( Online) 0,13ms